Technika magazynowa to bardzo ważne zagadnienie, które zawsze pojawia się w kontekście organizacji i zarządzania przestrzenią magazynu. Fundamentem szeroko pojętej logistyki magazynowej jest stworzenie przemyślanego systemu składowania i przepływu towarów tak, aby móc maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i komfortu pracy w magazynie. To wszystko znajduje się w centrum zainteresowania techniki magazynowej, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Czym właściwie jest technika magazynowa?

Pisząc w dużym skrócie i uproszczeniu: przedmiotem zainteresowania techniki magazynowej jest optymalizacja funkcjonowania magazynu oraz wszystkich zachodzących w nim procesów logistycznych, w tym składowania towarów i transportu wewnętrznego.

Celem tego działania jest doprowadzenie do sytuacji, w której magazyn jest perfekcyjnie uporządkowany, a przepływ towarów niezakłócony. W ramach techniki magazynowej modernizuje się również istniejące magazyny tak, aby lepiej przystosować je do zmieniających się potrzeb danego przedsiębiorstwa czy specyfiki jego biznesu.

Ważnym aspektem w kontekście techniki magazynowej jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w magazynie, zwłaszcza pracujących w nim osób. Jeśli na terenie magazynu co jakiś czas dochodzi do wypadków czy innych niebezpiecznych zdarzeń, to jest to niezawodny sygnał świadczący o zaniedbaniu techniki magazynowej i konieczności ponownego przemyślenia funkcjonalności magazynu.

Zastosowanie techniki magazynowej w praktyce

Technika magazynowa pozwala rozwiązać typowe dylematy, jakie pojawiają się na etapie budowy, zagospodarowania i wyposażenia magazynu. Chcąc stworzyć uporządkowany, wydajny system magazynowania towarów, musimy wiedzieć m.in., jakie regały wybrać, w jaki sposób je obsługiwać, jakie oświetlenie zastosować, jakie maszyny i pojazdy wykorzystać do transportu wewnętrznego itd.

Zaplecze techniczne

Technika magazynowa służy optymalizacji wykorzystania przestrzeni magazynu, co nie byłoby możliwe z pominięciem zaplecza technicznego i maszynowego. W ramach planowania konieczne jest dokładne zastanowienie się nad tym, w co wyposażyć magazyn, by maksymalnie zwiększyć jego funkcjonalność i bezpieczeństwo pracy.

Sztandarowym przykładem będzie tutaj dobór odpowiednich regałów magazynowych. Przykładowo: w jednym magazynie najlepiej mogą sprawdzić się regały wysokiego składowania i antresole magazynowe, podczas gdy w innym takie konstrukcje nie zdadzą egzaminu – a już regały wjezdne jak najbardziej.

Zaplecze magazynowe to również szereg innych urządzeń, maszyn i akcesoriów, by wymienić tylko wózki widłowe, różnego rodzaju pojemniki, urządzenia transportowe, oznakowania, wagi, rozbudowane systemy transportu wewnętrznego (m.in. przenośniki rolkowe czy taśmowe), zawiesia pasowe i linowe, szekle, pasy transportowe, sztaplarki, taśmy ochronne, podnośniki ręczne itd.

Więcej o tym, jak powinien być wyposażony magazyn, przeczytasz w osobnym artykule poradnikowym na naszym blogu.

Korzyści z zorganizowania przestrzeni magazynu zgodnie z zasadami techniki magazynowej

Naprawdę warto ponieść wysiłek, również finansowy, zaplanowania magazynu wedle techniki magazynowej. Przyniesie to wymierne, długofalowe korzyści, w tym:

  • Zmniejszenie ryzyka wypadków przy pracy;
  • Wyższy komfort pracy;
  • Poprawa efektywności magazynu;
  • Szybszy przepływ towarów;
  • Zminimalizowanie strat materiałowych;
  • Ograniczenie kosztów funkcjonowania magazynu;

Projekt magazynu – najlepszy sposób na zyskanie funkcjonalnej, bezpiecznej przestrzeni do składowania towarów

Projektowanie magazynów to jedna ze specjalizacji LTM. Jesteśmy nie tylko czołowym dystrybutorem regałów magazynowych najlepszych producentów, ale świadczymy również fachowe usługi z zakresu doradztwa, montażu i demontażu czy właśnie planowania przestrzeni magazynowych. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły.

Chcesz więcej wiedzy z zakresu techniki magazynowej? W takim razie zostań na naszym blogu i przeczytaj inne artykuły. Dowiesz się z nich m.in., jakie są popularne rodzaje regałów magazynowych, jaki jest koszt budowy hali magazynowej, a także azynową.