Regały magazynowe stanowią kluczowe wyposażenie zaplecza każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego, sklepu wielkopowierzchniowego, dyskontu, centrum logistycznego czy biznesu e-commerce. Ich wybór nigdy nie powinien być kwestią przypadku. Dopasowując regały do swojego magazynu należy się kierować zarówno jakością wykonania, jak i funkcjonalnością, parametrami (wymiary, nośność) oraz przeznaczeniem. Warto przy tym pamiętać, że regały magazynowe muszą spełniać określone normy, o czym więcej piszemy w naszym artykule.
Normy, którym podlegają regały magazynowe
Na początek wyjaśnijmy, że w Polsce brakuje jednolitych regulacji w zakresie produkcji regałów magazynowych. Oznacza to, że w praktyce każdy producent czy dystrybutor może się swobodnie posługiwać takimi określeniami, jak „najwyższa jakość”, „wieloletnia trwałość”, „klasa premium” etc. – prawdziwość tych słów jest niestety trudna do zweryfikowania, ale nie niemożliwa.
Regały magazynowe podlegają bowiem zarówno polskim, jak i europejskim normom. Jeśli dany regał je spełnia i jest to informacja oficjalnie podana przez producenta/dystrybutora, to można być spokojnym o jakość wykonania konstrukcji.
Regały dystrybuowane na polskim rynku powinny spełniać następujące normy:
- PN-M-78320: 1978– Urządzenia do składowania – Regały magazynowe – Nazwy, określenia, podział i symbole.
- PN-M-78321: 1988– Regały magazynowe wolnostojące – Wymagania i badania. Ta norma została wycofana 21 września 2015 roku, natomiast powinny ją spełniać regały wyprodukowane przed tą datą.
- PN-M-78322: 1989– Urządzenia do składowania. Regały magazynowe. Parametry podstawowe.
Trzeba również zaznaczyć, że regały magazynowe muszą posiadać podstawową dokumentację, w której znajdują się informacje na temat dopuszczalnego obciążenia półek, wystawionego zaświadczenia o wynikach badań, a także instrukcja montażu i użytkowania regału. W przypadku nowych regałów te dane umieszcza się na tabliczce, gdzie dodatkowo można znaleźć informacje identyfikujące producenta regału.
Inne wymagania dotyczące regałów magazynowych
Obowiązujące w Polsce normy określają, że regały magazynowe muszą być stateczne, co w praktyce oznacza, że wysokość regału nie powinna być większa niż czterokrotność jego szerokości. Jeśli nie jest to możliwe, wówczas stosuje się specjalny wzór na obliczenie stateczności regału.
Szereg wymagań w stosunku do producentów i użytkowników regałów magazynowych znajdziemy również w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku, w którym czytamy m.in., że regały powinny mieć wytrzymałą i stabilną konstrukcję oraz być wyposażone w zabezpieczenia przed przewróceniem się.
Nie zapominamy o zachowaniu odpowiednich odstępów między regałami w celu zapewnienia swobodnego przejazdu środkami transportu wewnętrznego (np. wózkiem widłowym).
Użycie odpowiedniej farby do malowania
Na koniec wspomnijmy o jeszcze jednej, często bagatelizowanej normie. W przypadku regałów, na których mają być składowane produkty żywnościowe, konieczne jest zastosowanie malowania farbami z atestem Polskiego Związku Higieny.
Regały pomalowane farbami atestowanymi przez PZH mogą być użytkowane np. w hurtowniach spożywczych, w marketach, dyskontach czy na zapleczach fabryk żywności.
Zamów regały magazynowe spełniające surowe normy jakościowe
LTM to czołowy dystrybutor regałów magazynowych w Polsce. W naszej ofercie znajdziesz wyłącznie regały uznanych producentów, które spełniają wszelkie wymagania jakościowe i zostały wyprodukowane zgodnie z normami europejskimi i polskimi.
Zakup takich regałów to same korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa, w tym:
- gwarancja wieloletniej, bezproblemowej eksploatacji,
- maksymalne bezpieczeństwo towarów składowanych na regałach,
- bezpieczeństwo pracowników magazynu i klientów.
Już teraz skontaktuj się z nami, przedstaw nam swoje potrzeby i oczekiwania, a nasi doradcy przygotują dla Ciebie indywidualną, niezobowiązującą ofertę współpracy. Zapewniamy kompleksową realizację inwestycji, od doradztwa technicznego, przez projekt, aż po dostarczenie i montaż zamówionych regałów magazynowych.
LTM dostarcza regały klientom w całej Polsce, w tym w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu.