Wielu przedsiębiorców wychodzi z założenia, że raz kupione i zamontowane regały magazynowe nie wymagają poświęcania im dodatkowej uwagi. Takie podejście może się okazać brzemienne w skutkach i negatywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa na magazynie. Zaniedbane, miejscowo uszkodzone czy nadmiernie eksploatowane regały stanowią czynnik ryzyka wypadków z udziałem ludzi i maszyn. Stąd tak ważne jest, aby okresowo przeprowadzać konserwację i inspekcję regałów magazynowych. Więcej o tym piszemy w naszym poradniku.
Dlaczego należy kontrolować stan regałów magazynowych?
Nawet najlepiej wykonane regały magazynowe czołowego producenta po latach użytkowania mogą wymagać daleko idących prac konserwacyjnych. Najczęściej wynika to nie z błędów popełnionych na etapie produkcji, ale z nieprawidłowego eksploatowania regałów.
W większości magazynów normą jest przekraczanie dopuszczalnego obciążenia regałów, co jest spowodowane z jednej strony pośpiechem, a z drugiej oszczędnością na etapie projektowania magazynu – gdyby przedsiębiorca skorzystał z profesjonalnej usługi projektowej, to dałoby się uniknąć zakupu regałów, które od początku nie spełniały oczekiwań i nie wpisywały się w potrzeby konkretnego zakładu.
W mocno wyeksploatowanych, przeciążonych regałach magazynowych mogą ujawniać się różnego rodzaju usterki, w tym zagrażające stabilności konstrukcji. Nie ma tutaj mowy o pełnym zaufaniu do regałów, które właściwie w każdej chwili mogą sprowadzić zagrożenie na pracowników. Wyobraźmy sobie konsekwencje pęknięcia trawersu regału wysokiego składowania i upadku ciężkich przedmiotów składowanych na najwyższych polach konstrukcji.
Przeprowadzanie regularnych, szczegółowych kontroli i prac konserwacyjnych pozwala znacząco zminimalizować ryzyko takich sytuacji. W trakcie kontroli specjalista może stwierdzić poważne uchybienia i wyłączyć regał z dalszej eksploatacji do czasu naprawy lub wymiany całego elementu.
Można zatem napisać, że zlecenie konserwacji i inspekcji regałów magazynowych jest podstawową formą inwestycji w bezpieczeństwo na magazynie, czego żaden przedsiębiorca nie powinien lekceważyć.
Kiedy konieczne jest przeprowadzenie konserwacji i inspekcji regałów?
Zlecenie przeglądów regałów magazynowych wraz z ich konserwacją i ewentualnym usunięciem stwierdzonych wad jest konieczne w sytuacji, gdy:
- Regularnie dochodzi do przeciążania regałów magazynowych, czyli przekraczania ich dopuszczalnego obciążenia;
- Regały są eksploatowane od wielu lat i do tej pory nie były kontrolowane ze względu na stan techniczny;
- Firma zainwestowała w regały magazynowe z drugiej ręki, niewiadomego pochodzenia, co do których jakości istnieją uzasadnione wątpliwości;
- Regały regularnie ulegają awariom, widoczne są uszkodzenia elementów konstrukcyjnych;
- Pracownicy zgłosili przełożonemu stwierdzenie defektów regałów magazynowych;
- Przedsiębiorca spodziewa się kontroli magazynu przez służby nadzorujące warunki pracy i bezpieczeństwa na magazynie;
W każdej z tych sytuacji rozsądniej będzie zlecić inspekcję regałów, niż ryzykować wypadkiem czy nałożeniem wysokiej grzywny.
Zapraszamy do skorzystania z usług LTM
Spółka LTM nie tylko dystrybuuje regały magazynowe czołowych producentów, ale także świadczy profesjonalne usługi na rzecz przedsiębiorców – w tym projektowania magazynów oraz przeglądu regałów.
W ramach tej drugiej usługi gwarantujemy szczegółowe skontrolowanie m.in. poprawności montażu oraz stanu technicznego regałów magazynów, wraz z wydaniem zaleceń dotyczących usunięcia ewentualnych usterek (co także można powierzyć naszym specjalistom). Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami LTM, którzy przygotują konkretną ofertę na przeprowadzenie prac konserwacyjnych oraz przeglądu stanu regałów w Państwa magazynie.
Zachęcamy również do lektury innych artykułów na blogu, w których m.in. wyjaśniamy, z czego składa się regał magazynowy, a także tłumaczymy, dlaczego montaż regałów magazynowych warto powierzyć fachowcom.