Regały wysokiego składowania to bardzo popularny wybór do magazynów, sklepów wielkopowierzchniowych czy hal przemysłowych. Wynika to z faktu, iż konstrukcje te pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, w tym na składowanie różnego rodzaju towarów pod samym sufitem. Użytkowanie regałów wysokiego składowania, z uwagi na ich znaczną wysokość i obciążenie, wymaga rygorystycznego przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, które przybliżamy w naszym artykule.

Zaglądamy do przepisów

Polskie prawo reguluje kwestie związane z użytkowaniem m.in. regałów wysokiego składowania, dlatego wyposażając magazyn czy halę w te konstrukcje należy zacząć od lektury przepisów. Szczególnie interesuje nas § 69 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Z tego aktu prawnego dowiemy się, że regały wysokiego składowania muszą być stabilne i wytrzymałe, a ich konstrukcja musi być przystosowana do znoszenia przewidywanych obciążeń. Ponadto regały muszą być wyposażone w zabezpieczenia zapobiegające przewróceniu się.

Kolejną kwestią jest obowiązek zachowania zgodności zakupionych i użytkowanych regałów wysokiego składowania z Polskimi Normami, które precyzują ich parametry techniczne, oznaczenia oraz parametry wytrzymałościowe. Chodzi tutaj dokładnie o normy:

  • PN-M-78320:1978– określająca podstawowe wymagania dotyczące regałów.
  • PN-M–78321:1988– skupiająca się na wymogach technicznych konstrukcji regałowych.
  • PN-M–78322:1989– dotycząca oznaczeń i identyfikacji regałów.

Każdy regał sprzedawany na terytorium naszego kraju powinien posiadać dokumentację potwierdzającą zgodność z powyższymi normami oraz świadectwo przeprowadzenia testów wytrzymałościowych.

Więcej o tym, jakie normy muszą spełniać regały magazynowe w Polsce, piszemy w osobnym artykule na blogu.

Kompletność dokumentacji

Jeszcze przed zakupem regałów magazynowych warto się upewnić, że została do nich dołączona kompletna dokumentacja producenta. Zgodnie z przepisami producent regałów musi dostarczyć użytkownikom dokumenty zawierające m.in. nazwę i znak wytwórcy, nazwę i numer fabryczny regału, rok produkcji, deklarację zgodności z Polskimi Normami, wyniki przeprowadzonych testów i badań oraz instrukcję montażu i obsługi, jak i informację o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu półek.

Braki w dokumentacji mogą być brzemienne w skutkach, prowadząc do nieświadomego przeciążania regałów czy błędów montażowych, co już stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i maszyn pracujących w magazynie.

Akcent na fachowy montaż

Montaż regałów magazynowych to jedno z kluczowych zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania tych konstrukcji – niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o regałach wysokiego składowania, regałach przepływowych, półkowych czy dowolnych innych.

Montaż zawsze należy powierzyć profesjonalistom, co nie tylko zaoszczędzi mnóstwo czasu, ale przede wszystkim da pewność, że regały mogą być użytkowane w dopuszczalnym zakresie obciążenia.

Podczas montażu regały wyposaża się w dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo obsługi tych konstrukcji, jak ograniczniki palet, odbojniki czy zabezpieczenia przeciwko przesuwaniu się ładunków.

Porada eksperta LTM:

Nawet fachowy montaż nie zwalnia z obowiązku regularnego przeprowadzania przeglądów regałów magazynowych – więcej o tym piszemy w osobnym artykule na blogu.

Bezpieczeństwo to priorytet

Przestrzeganie tych podstawowych, a jednocześnie mało kłopotliwych zasad bezpieczeństwo użytkowania regałów magazynowych, jest kluczem do zapewnienia komfortowych i bezpiecznych warunków pracy w magazynie, zgodnie z przepisami BHP.

Stosując się do omówionych wskazówek można realnie ograniczyć lub wręcz wyeliminować ryzyko np. upadku ładunków, przewrócenia się regałów czy ich odkształcenia, co stanowi inwestycję nie tylko w bezpieczeństwo, ale też długie i bezproblemowe użytkowanie regałów wysokiego składowania.

Regały wysokiego składowania renomowanych producentów możesz zamówić w LTM. Jesteśmy czołowym dystrybutorem regałów magazynowych w Polsce, zarówno fabrycznie nowych, jak i z drugiej ręki.