W kontekście szeroko rozumianej logistyki magazynowej często pojawiają się terminy LIFO oraz FIFO. Są to dwie najpopularniejsze metody czy wręcz strategie zarządzania zapasami, które w dużej mierze determinują m.in. wyposażenie magazynu, w tym wybór rodzajów regałów. Przyjrzyjmy się bliżej tym metodom, porównując je ze sobą i wskazując zarówno ich zalety, jak i wady.
Czym jest metoda LIFO?
LIFO (akronim od ang. Last In, First Out, czyli ostatnie weszło, pierwsze wyszło) to metoda, która zakłada, że najnowsze produkty przyjmowane w magazynie opuszczają go w pierwszej kolejności.
Metoda LIFO jest optymalnym sposobem zarządzania zapasami w magazynach, w których przechowuje się towary o długim terminie przydatności, których jakość czy użyteczność nie zmieniają się wraz z upływem czasu (czyli nie ulegają one deprecjacji). Za przykład mogą posłużyć chociażby materiały budowlane, różnego rodzaju elementy instalacyjne, części samochodowe etc.
Zalety metody LIFO:
- Nie wymaga czasochłonnego reorganizowania towarów składowanych na regałach;
- Gwarantuje szybkie, sprawne operacje logistyczne w magazynie, co przekłada się również na obniżenie kosztów operacyjnych.
Wady metody LIFO:
- Rodzi ryzyko, że na pewnym etapie najstarsze towary stracą na wartości z uwagi na np. spadek zapotrzebowania na nie;
- Metoda ta jest ryzykowna w warunkach dynamicznych zmian inflacji – może dojść do sytuacji, w której firma się „zatowaruje” po wysokich cenach, a po np. kilkunastu miesiącach przechowywania towarów będzie zmuszona sprzedawać je poniżej ceny zakupu.
Czym jest metoda FIFO?
FIFO (ang. First In, First Out, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło), to zupełnie inna metoda zarządzania zapasami. Opiera się na zasadzie, że towary przyjęte na początku opuszczają magazyn w pierwszej kolejności.
Jak to działa w praktyce? W momencie, gdy do magazynu przyjeżdża partia towarów, należy je umieścić na regałach w taki sposób, aby można było je szybko przetransportować do odbiorców docelowych. Musimy więc zapewnić sobie łatwy dostęp do tych ładunków, co umożliwiają np. regały przepływowe.
Metoda FIFO jest optymalnym rozwiązaniem w magazynach przedsiębiorstw zajmujących się obrotem towarami o krótkim terminie przydatności. Przykładem mogą być produkty spożywcze, środki farmaceutyczne czy kosmetyki.
Zalety FIFO:
- Zapobiega zatorom na magazynie, ponieważ towary opuszczają magazyn na bieżąco;
- Minimalizuje ryzyko przeterminowania towarów czy niekorzystnych zmian w ich jakości spowodowanych długim przechowywaniem.
Wady metody FIFO:
- Niekoniecznie sprawdzi się w magazynach, w których przechowuje się towary nieulegające deprecjacji, a potencjalnie mogące zyskiwać na wartości w długim okresie.
Inne popularne metody zarządzania zapasami
LIFO i FIFO, choć najpopularniejsze, nie są jedynymi metodami zarządzania zapasami w magazynie. Warto tutaj wymienić także alternatywne:
- FEFO– metoda, która zakłada, że w pierwszej kolejności wydawane są towary o najszybciej kończącej się dacie ważności.
- LOFO– zgodnie z tą metodą jako pierwsze wydawane są towary kupione najtaniej.
- HIFO– odwrotnie do LOFO, ta metoda zakłada, że jako pierwsze są wydawane towary o najwyższej wartości.
Mamy regały magazynowe na potrzeby każdej metody zarządzania zapasami
W ofercie spółki LTM znajdziesz regały magazynowe, które idealnie sprawdzają się zarówno w przypadku wyboru metody LIFO, jak i FIFO. Dobrym przykładem będą tutaj regały wjezdne, odpowiednie do magazynów zarządzanych zgodnie z obiema tymi strategiami. Nasza oferta obejmuje także m.in. regały wysokiego składowania, regały przepływowe czy półkowe, jak i antresole magazynowe oraz zabudowy piętrowe.
Jeśli nie wiesz, która metoda zarządzania zapasami będzie odpowiednia na potrzeby Twojego biznesu i magazynu, to skorzystaj z fachowego doradztwa ekspertów LTM. Pomożemy zorganizować pracę Twojego zaplecza magazynowego w taki sposób, aby rzeczywiście wspierało bieżące funkcjonowanie i rozwój działalności.
Zajrzyj też do innych artykułów na naszym blogu, z których dowiesz się m.in., kiedy warto się zdecydować na wymianę obecnie posiadanych regałów magazynowych, a także jakie są podstawowe zasady prawidłowego montażu regałów.