Magazyny wysokiego składowania to popularne rozwiązanie w branży magazynowo-logistycznej. Jeszcze do niedawna korzystały z nich wyłącznie największe, międzynarodowe przedsiębiorstwa, natomiast dziś są coraz częstszym elementem zaplecza firm o zasięgu lokalnym, różnego rodzaju hurtowni, sklepów wielkopowierzchniowych itd. Wysokie składowanie wymaga oczywiście zastosowania odpowiednich regałów, które są dostępne w ofercie LTM, czołowego dystrybutora regałów magazynowych renomowanych producentów. W naszym artykule wyjaśniamy, czym charakteryzuje się wysokie składowanie.

Czym są magazyny wysokiego składowania?

Magazyny wysokiego składowania, zgodnie z nazwą, są przystosowane pod względem architektonicznym (znaczna kubatura) do magazynowania w nich dużych ilości towarów, również na znacznej wysokości. Ogromna powierzchnia magazynowa daje swobodę w zakresie zagospodarowania przestrzeni i jej optymalnego wykorzystania – aż do sufitu.

Specyfiką współczesnych magazynów wysokiego składowania jest to, że zarządza się nimi niemal w pełni automatycznie. Za załadunek i rozładunek towarów odpowiadają sterowane cyfrowo sztaplery magazynowe, co pozwala zrezygnować z klasycznego rozwiązania, w którym to operator wózka widłowego mozolnie rozmieszcza poszczególne towary na półkach.

W standardowym, nowoczesnym magazynie wysokiego składowania cały ten proces może zostać zautomatyzowany, również dzięki zastosowaniu linii transportu wewnętrznego. Pisząc w dużym uproszczeniu: towar trafia do magazynu, następnie jest przenoszony do strefy magazynowania np. przenośnikami rolkowymi i układany zgodnie z ustalonym porządkiem na regałach wysokiego składowania. Można to robić przy pomocy wspomnianych wózków widłowych, sztaplarek lub innych bezobsługowych systemów.

Najważniejsze zalety magazynów wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania przede wszystkim wyróżniają się wszechstronnością i znakomitą funkcjonalnością. Duża pojemność magazynowa pozwala przechowywać w jednym miejscu ogromną ilość towarów, w tym z zupełnie różnych grup produktowych.

Zalety takich magazynów nie miałyby jednak większego znaczenia, gdyby nie regały wysokiego składowania. To dzięki tym konstrukcjom można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, również tam, gdzie w standardowym magazynie nie jest to możliwe z przyczyn architektonicznych czy użytkowych (czyli pod samym sufitem).

Magazyny wysokiego składowania znakomicie sprawdzają się do przechowywania towarów o ponadnormatywnych wymiarach, bardzo długich, ciężkich, ale też płaskich. Przypomnijmy również o możliwości pełnego lub częściowego zautomatyzowania pracy magazynu, co przekłada się na szybsze tempo rotacji towarów, odciąża pracowników i znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa.

Regały wysokiego składowania – charakterystyka

Regały wysokiego składowania, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do montażu w magazynach o dużej kubaturze. Muszą to być konstrukcje bardzo solidne, gwarantujące maksymalne bezpieczeństwo składowania towarów, stabilność oraz łatwy dostęp – szczególnie, jeśli mają być obsługiwane przy użyciu wózka widłowego. Zwykle regały wysokiego składowania mają wysokość od 1,8 m do 15 m i znoszą obciążenie do 30 000 kg na pole.

Regały wysokiego składowania dostępne w ofercie LTM to konstrukcje najwyższej jakości, przeznaczone do użytku profesjonalnego. Co ważne, zamówisz u nas regały ściśle dostosowane do Twoich potrzeb oraz specyfiki magazynu. Dostępne są długości trawersów: 1800, 2200, 2700, 3300 i 3600 mm. Obciążenie pola dobieramy zgodnie z oczekiwaniami klienta – wynosi od 600 do nawet 2250 kilogramów na miejsce paletowe.

LTM to czołowy dystrybutor regałów magazynowych, w tym regałów wysokiego składowania. W naszej ofercie znajdziesz również regały używane, które zostały gruntownie sprawdzone przez naszych ekspertów i są produktami pełnowartościowymi. Zapytaj nas o szczegóły.

Regały magazynowe dostarczamy na terenie całego kraju, w tym do Gdańska, Gdyni, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Wrocławia, Warszawy czy Łodzi.