Magazyny wysokiego składowania nie są nowym rozwiązaniem w branży logistycznej. W Europie, a dokładnie w Holandii, stosowano je już w latach 60. XX wieku. Wysokie składowanie niesie ze sobą liczne zalety dla przedsiębiorcy, pozwalając maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię magazynu. Dlatego dziś dąży się do tego, aby budować obiekty magazynowe o jak największej kubaturze, przystosowane do montażu odpowiednich regałów i urządzeń do ich bieżącej obsługi. W naszym artykule omawiamy najważniejsze korzyści wynikające z inwestycji w systemy magazynowe wysokiego składowania.

Co wchodzi w skład takich systemów?

Systemy magazynowe wysokiego składowania bazują na specjalnych regałach, których wysokość wynosi między 12 a 50 metrów. Są to zatem imponujące konstrukcje, przystosowane do znoszenia znacznych obciążeń. Wymaga się od nich doskonałej jakości wykonania i naprawdę nie warto tutaj szukać przesadnych oszczędności. Rekomendujemy zakup regałów renomowanych producentów, gwarantujących wieloletnią trwałość swoich konstrukcji (chodzi tutaj również, a może przede wszystkim o względy bezpieczeństwa).

Drugim ważnym elementem systemów wysokiego składowania są urządzenia przeznaczone do obsługi towarów umieszczonych na regałach magazynowych. Z uwagi na znaczną wysokość regałów nie stosuje się tutaj klasycznych wózków widłowych czy standardowych podnośników.

Obecnie normą jest już wykorzystywanie zautomatyzowanych systemów załadunku i rozładunku towarów, na przykład układnic, sztaplerów czy wind przemysłowych. Wyróżniają się one znacznym zasięgiem pracy, co umożliwia swobodne i bezpieczne zarządzanie towarami umieszczonymi pod samym stropem obiektu magazynowego.

Kluczową korzyścią jest zwiększenie wykorzystania powierzchni magazynu

Systemy magazynowe wysokiego składowania to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy zależy nam na pełnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, a dysponujemy przy tym magazynem o znacznej kubaturze. Tylko takie systemy umożliwiają zagospodarowanie miejsca pod samym stropem obiektu, dzięki czemu magazyn pomieści więcej towarów, a nie ucierpi na tym jego funkcjonalność (np. unikniemy konieczności zwężenia ciągów komunikacyjnych).

Automatyzacja pracy magazynu

Systemy wysokiego składowania są stworzone do stosowania urządzeń automatyzujących załadunek i rozładunek towarów. To nie tylko przyspiesza pracę magazynu, ale również zwiększa poziom bezpieczeństwa pracowników i produktów.

Połączenie regałów wysokiego składowania z urządzeniami automatycznego załadunku/rozładunku znacząco zwiększa wydajność operacji, pozwalając również na nieprzerwaną pracę magazynu np. w godzinach nocnych.

Możliwość dostosowania systemów magazynowych do konkretnych potrzeb i specyfiki magazynu

Systemy wysokiego składowania projektuje się na indywidualne zamówienie klienta. Dzięki temu istnieje możliwość perfekcyjnego dopasowania np. wymiarów czy parametrów obciążeniowych regałów do potrzeb danego przedsiębiorstwa, jak również rodzaju składowanych towarów. W praktyce takie systemy sprawdzą się w każdym magazynie o odpowiedniej kubaturze, niezależnie od tego, w jakiej branży działa przedsiębiorstwo i jakie towary przechodzą przez jego zaplecze magazynowe.

Dostarczymy systemy magazynowe wysokiego składowania dla Twojego przedsiębiorstwa

Jeśli rozważasz inwestycję w systemy magazynowe przystosowane do użytku w magazynach wysokiego składowania, to w pierwszej kolejności skontaktuj się z doradcą LTM. Jesteśmy czołowym dystrybutorem regałów magazynowych w Polsce, dostarczając je klientom m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Warszawie czy Wrocławiu.

LTM zapewnia kompleksową obsługę inwestycji. Jeśli masz nowy lub modernizowany magazyn, to zleć nam jego zaprojektowanie – zaproponujemy najlepsze rozwiązania pozwalające zmaksymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W grę wchodzą nie tylko standardowe regały wysokiego składowania, ale również m.in. antresole magazynowe i wiele innych opcji.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami LTM.