Magazynowanie różnego rodzaju towarów jest podstawowym elementem łańcucha logistycznego. Produkty trafiające do odbiorcy końcowego muszą być najpierw zgrupowane i przechowane, aby następnie mogły zostać przetransportowane np. do sklepu detalicznego. W dobie globalizacji proces magazynowania ma szalenie ważne znaczenie dla światowego handlu. W największych magazynach, których europejskim zagłębiem jest Polska, standardowo wykorzystuje się wysokie składowanie. Tę inspirację można zastosować również w innych obiektach magazynowych, na przykład na potrzeby prywatnych przedsiębiorstw. Czym dokładnie jest wysokie składowanie i jakie wynikają z tego korzyści? Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Wysokie składowanie – co należy przez to rozumieć?

W jednym z artykułów na naszej stronie wyjaśnialiśmy już, czym charakteryzują się magazyny wysokiego składowania. Przypomnijmy zatem, że mówimy tutaj o magazynach, które umożliwiają przechowywanie różnych produktów na znacznej wysokości, często pod samym dachem, z wykorzystaniem specjalne do tego przystosowanych regałów magazynowych.

Przyjmuje się, że magazyny wysokiego składowania powinny być wyposażone w systemy regałowe o wysokości przynajmniej 12 metrów. Wiele zależy tutaj jednak od konkretnej definicji – zgodnie z przepisami za magazyn wysokiego składowania uznaje się również taki, gdzie minimalna wysokość, na jakiej przechowywane są towary, wynosi nie mniej niż 7,2 metra.

Podstawowe wyposażenie magazynów wysokiego składowania

Oczywiście niezbędnym elementem, który musi się znaleźć w takim magazynie, są regały wysokiego składowania. Najczęściej są to regały:

  • Paletowe – ich wysokość wynosi od 1,8 do 15 metrów, a maksymalny udźwig to nawet do 30 000 kg na pole.
  • Wysokiego składowania – o wysokości do 15 metrów i o maksymalnym udźwigu do 30 000 kilogramów na pole.
  • Regały przepływowe – o wysokości od 1,8 do 18 metrów, z dopuszczalnym obciążeniem dobieranym indywidualnie, w zależności od potrzeb właściciela.
  • Regały wjezdne – o wysokości od 1,8 do 18 metrów, gdzie maksymalne obciążenie również jest dobierane indywidualnie.

Te rodzaje regałów, mających zastosowanie w magazynach wysokiego składowania, są dostępne w stałej ofercie LTM – czołowego dystrybutora regałów magazynowych, dostarczającego konstrukcje renomowanych producentów klientom w całej Polsce, w tym w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie czy Łodzi.

To warto wiedzieć

W niektórych magazynach wysokiego składowania dobrze sprawdzają się również antresole magazynowe, które pozwalają funkcjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń pod sufitem, nie ograniczając przy tym użyteczności magazynu.

Same regały to jednak nie wszystko. Wysokie składowanie jest bardzo wymagające pod względem umieszczania towarów na regałach, jak również ich rozładowywania – szczególnie wtedy, gdy w danym magazynie występuje duża rotacja produktów. Dlatego dziś dąży się do automatyzacji pracy magazynów wysokiego składowania, wykorzystując chociażby elektroniczne systemy oparte na sztaplarkach magazynowych czy podnośnikach samojezdnych.

Oczywiście w wielu magazynach obsługa regałów nadal odbywa się z wykorzystaniem tradycyjnych wózków widłowych.

Najważniejsze zalety wysokiego składowania

Wysokie składowanie to trend, który wyznacza dziś standardy w branży logistycznej. Wynika to z ograniczonej dostępności terenów pod budowę nowych magazynów, co wymusza maksymalne wykorzystanie już posiadanej powierzchni magazynowej.

Jeśli tylko pozwalają na to warunki lokalne, to inwestorzy starają się budować magazyny wysokiego składowania, w których po prostu można pomieścić jeszcze więcej towarów. Ma to uzasadnienie ekonomiczne, ale też ekologiczne, pozwalając ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania i oświetlenia magazynów.

Masz magazyn wysokiego składowania lub planujesz go wybudować/wynająć? W poszukiwaniu najlepszych regałów już teraz skontaktuj się z LTM – przygotujemy korzystną ofertę, doradzimy, a także zaproponujemy usługę montażu zakupionych regałów.