Istnieje kilka popularnych systemów magazynowania towarów. Jednym z nich są regały grawitacyjne, które zaliczamy do kategorii systemów magazynowania akumulacyjnego. Takie regały konstrukcyjnie i funkcjonalnie istotnie różnią się od standardowych modeli regałowych. W naszym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie są regały grawitacyjne oraz jakie jest ich zastosowanie.
Charakterystyka regałów grawitacyjnych
Regały grawitacyjne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują siłę grawitacji, aby przyspieszyć proces załadunku i rozładunku składowanych na nich towarów. Podstawowym elementem wyróżniającym takie regały na tle konstrukcji regałowych są rolki lub wózki – to dzięki nim proces przesuwu towarów jest o wiele łatwiejszy, szybszy i możliwy do zautomatyzowania.
Rolki lub wózki diametralnie zmieniają charakterystykę regałów, znacząco poprawiając ich funkcjonalność. Ładunki umieszczone na regałach grawitacyjnych przemieszczają się w sposób samoczynny (siłą grawitacji), a więc nie trzeba już tego robić ręcznie czy z wykorzystaniem różnych maszyn. Obniża to koszty obsługi regałów, minimalizuje ryzyko wypadków, strat materiałowych, a także przyspiesza pracę magazynu (np. kompletowanie zamówień w magazynach wysyłkowych, e-commerce etc.).
To warto wiedzieć
W regałach grawitacyjnych kąt nachylenia rolek/wózków dopasowuje się do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy, przede wszystkim do rodzaju składowanych i przenoszonych towarów. Przykładowo: dla artykułów umieszczonych na paletach zwykle przyjmuje się nachylenie 3-4 proc. w stosunku do poziomu podłoża.
Rodzaje regałów grawitacyjnych
Istnieje co najmniej kilka rodzajów regałów grawitacyjnych, różniących się między sobą konstrukcją, parametrami roboczymi, a tym samym przeznaczeniem. Do tych najpopularniejszych zaliczymy:
- regały grawitacyjne półkowe, stosowane głównie w procesie kompletacji zamówień, a więc doskonale sprawdzające się w magazynach firm wysyłkowych, sklepów online itd.,
- regały typu push-back, standardowo stosowane do magazynowana produktów o średniej rotacji zgodnie z zasadami LIFO,
- regały grawitacyjne z układnicami paletowymi, które sprawdzają się w zautomatyzowanych magazynach,
- regały przepływowe, nazywane również rolkowymi, doskonałe do obsługi towarów zgodnie z metodą FIFO, znacząco przyspieszające rotację.
Budowa regałów grawitacyjnych
Regały grawitacyjne najczęściej produkuje się na indywidualne zamówienie, dobierając ich wysokość do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Należy przy tym zaznaczyć, że zwykle nie są to regały wykorzystywane z myślą o wysokim składowaniu – ostateczną wysokość wyznacza nam zasięg wózków widłowych i podnośników, jakimi dysponuje dany zakład.
Zwracamy uwagę na to, że wysokość kanałów składowania jest w regałach grawitacyjnych wyższa od standardowej. Wynika to po prostu ze specyfiki tych konstrukcji (konieczność zapewnienia swobodnego przesuwu towarów). Trzeba to uwzględnić na etapie zamawiania i projektowania regałów, aby zapewnić sobie wymaganą powierzchnię składowania.
Kiedy i gdzie warto postawić na regały grawitacyjne?
Regały grawitacyjne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczna jest przyspieszona rotacja towarów. Można zatem wskazać na magazyny, w których przechowuje się produkty o krótkim terminie przydatności (np. spożywcze) czy magazyny tymczasowe.
Ponadto regały grawitacyjne mogą stanowić łącznik pomiędzy dwiema niezależnymi strefami magazynowymi, ułatwiając przekazywanie towarów np. z produkcji do magazynu wysyłkowego.
Oczywiście regały grawitacyjne są również niezastąpione w magazynach urządzonych i zarządzanych zgodnie z zasadami LIFO oraz FIFO.
Zamów regały grawitacyjne w LTM!
LTM to czołowy dystrybutor regałów najbardziej renomowanych producentów. W naszej ofercie znajdziesz również regały grawitacyjne. Zapewniamy kompleksową obsługę inwestycji, wraz z zaprojektowaniem magazynu, dobraniem odpowiednich regałów oraz ich montażem i ewentualnym demontażem starych konstrukcji.
Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami LTM. Regały magazynowe dostarczamy klientom w całej Polsce, w tym w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Warszawie czy Wrocławiu.