Magazynowanie towarów może się wydawać banalnie prostym zadaniem. Perspektywa zmienia się jednak w momencie, gdy mamy do czynienia ze sporym magazynem, w którym w dodatku następuje duża rotacja towarów. Tutaj niezbędne jest już dokładne zaprojektowanie magazynu, w tym pod kątem jego wyposażenia. Jak zatem prawidłowo magazynować towary? Oto kilka podstawowych wskazówek.
Wybór odpowiednich regałów
Regały magazynowe stanowią najważniejsze elementy wyposażenia magazynu. To na nich docelowo będziemy przechowywać różne towary. Potrzebujemy regałów o wystarczającej nośności, ale także konstrukcji, która umożliwi bezproblemowe, szybkie układanie towarów, jak i ich rozładowywanie – również przy użyciu maszyn (np. wózka widłowego).
W ofercie LTM znajdują się wszystkie najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych, w tym te specjalnego przeznaczenia. Oferujemy:
- regały paletowe,
- regały wysokiego składowania,
- regały półkowe,
- regały przepływowe,
- regały wjezdne,
- regały wspornikowe.
W osobnym artykule na naszym blogu znajdą Państwo szczegółowe omówienie tych popularnych rodzajów regałów magazynowych.
Zapewnienie optymalnych warunków środowiskowych w magazynie
To kluczowa kwestia, na którą trzeba zwrócić baczną uwagę w przypadku magazynowania towarów wymagających specyficznych warunków przechowywania – na przykład żywności, elektroniki użytkowej, różnego rodzaju surowców czy środków chemicznych.
Projektując magazyn sprawdzamy, czy nie występują w nim czynniki mogące mieć negatywny wpływ na trwałość towarów. Szczególnie istotne są takie parametry, jak temperatura, wilgotność powietrza i nasłonecznienie. Pod tym kątem planujemy m.in. skuteczność wentylacji, klimatyzacji czy ogrzewania.
Opracowanie standardów magazynowania towarów
Każdy magazyn powinien zostać zorganizowany w oparciu o konkretne wytyczne. Opracowanie standardów magazynowania (na piśmie) oraz zapoznanie z nimi pracowników pozwoli nie tylko poprawnie przechowywać różne towary, ale też zapobiegnie ewentualnym stratom czy przede wszystkim wypadkom.
Najważniejsze aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy ustalaniu standardów funkcjonowania magazynu to:
- określenie grup asortymentowych, na które podzielimy magazynowane towary,
- odseparowanie towarów przechowywanych na regałach w taki sposób, aby nie miały na siebie wzajemnie negatywnego wpływu,
- zabezpieczenie towarów przed wymienionymi wcześniej potencjalnie szkodliwymi czynnikami, jak również przed uszkodzeniami mechanicznymi czy szkodnikami,
- zagwarantowanie wygodnego, bezpiecznego dostępu do towarów oraz regałów w celu usprawnienia rotacji.
Kontrolowanie przepływów towarów
Jest to bardzo ważny aspekt w przypadku tych magazynów, w których rzeczywiście występuje duża rotacja towarów – przykładem może być magazyn firmy logistycznej, hurtowni budowlanej czy firmy produkcyjnej, która natychmiast wysyła towary do klientów.
W przypadku dużej rotacji należy przede wszystkim zainwestować w odpowiednie regały magazynowe pozwalające szybko ładować i rozładowywać towary, na przykład zgodnie z systemami FIFO czy LIFO (tutaj szczególnie dobrze sprawdzają się regały przepływowe). Dodatkowo warto przemyśleć kwestię częściowej automatyzacji funkcjonowania magazynu w oparciu o zrobotyzowane linie transportowe (przenośniki, sztaplarki etc).
Każda z omówionych zasad ma bezpośredni wpływ na funkcjonalność magazynu, bezpieczeństwo i komfort pracowników, a także na trwałość magazynowanych towarów. Projektując magazyn warto o tym wszystkim pamiętać, szczególnie w zakresie wyboru odpowiednich regałów magazynowych.
Jeśli nie wiedzą Państwo, jakie regały najlepiej sprawdzą się w Państwa magazynie, to zachęcamy do skorzystania z naszego doradztwa. Eksperci LTM przedstawią wstępną ofertę na dostarczenie regałów spełniających Państwa oczekiwania pod kątem jakości wykonania, rodzaju konstrukcji oraz wymiarów, maksymalnego obciążenia czy głębokości pola.
Dlaczego warto postawić na regały magazynowe z oferty LTM? Odpowiedź znajdą Państwo w innym artykule na naszym blogu – https://www.ltm-regaly.pl/gdzie-kupic-regaly-magazynowe-postaw-na-sprawdzonego-dostawce/.