Regały przepływowe to szybko zyskujące na popularności systemy magazynowe, które można określić mianem następców czy raczej kolejnej generacji regałów wjezdnych. Są to regały wyposażone w moduły rolkowe, dzięki którym składowane towary mogą być przemieszczane siłą grawitacji zgodnie z zasadą FIFO (czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło) lub LIFO (czyli ostatnie weszło, pierwsze wyszło). Funkcji, budowie i zastosowaniu regałów przepływowych bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
Jak to właściwie działa?
Regały przepływowe wykorzystują moduły rolkowe, które nachylone pod odpowiednim kątem umożliwiają swobodne przemieszczanie się ładunków pod wpływem siły grawitacji. Zasada działania jest bardzo prosta: towary umieszcza się na jednym końcu regału, a następnie przesuwają się one w kierunku drugiego końca, gdzie są odbierane przez maszyny transportowe czy operatora wózka widłowego.
Ten prosty system okazuje się być niezwykle skuteczny w zarządzaniu zapasami, ułatwiając i przyspieszając przepływ towarów (stąd też nazwa regałów).
Zastosowanie regałów przepływowych
Regały przepływowe znajdują szerokie zastosowanie w magazynach, gdzie wymagany jest szybki przepływ dużych ilości towarów. Szczególnie dobrze sprawdzają się w magazynach firm spożywczych, farmaceutycznych, chemicznych czy motoryzacyjnych.
Co ważne, regały można dostosować do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa pod względem wymiarów i dopuszczalnego obciążenia, co z kolei pozwala na ich wykorzystanie w różnorodnych branżach i magazynach.
Poznaj zalety korzystania z regałów przepływowych w magazynie
Regały przepływowe nieprzypadkowo stanowią dziś podstawowy element wyposażenia dużych magazynów logistycznych, w których towary są przechowywane krótkoterminowo i następuje ich duża rotacja.
Najważniejsze korzyści bezpośrednio wynikające z użytkowania regałów przepływowych to:
- Optymalizacja wykorzystania przestrzeni magazynowej– regały przepływowe pozwalają na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej, umożliwiając składowanie dużej ilości towarów na ograniczonej powierzchni.
- Szybki przepływ towarów– regały przepływowe to podstawa w magazynach zarządzanych zgodnie z systemami FIFO lub LIFO. Umożliwiają bardzo szybki i sprawny przepływ towarów, co ma kluczowe znaczenie w magazynach, w których składuje się na przykład żywność czy inne produkty o krótkim terminie ważności.
- Wysoka wytrzymałość– regały przepływowe są w stanie wytrzymać znaczne obciążenie, co dodatkowo zwiększa wszechstronność ich zastosowania. Wszystko zależy tutaj od projektu regału, którego parametry wytrzymałościowe dostosowuje się do indywidualnych potrzeb zamawiającego.
Dodajmy również, że na każdym regale przepływowym można składować ładunki z różnych kategorii produktowych, co z kolei pozwala na lepsze zorganizowanie przestrzeni magazynowej i przyspieszenie rotacji towarów.
Zamów regały przepływowe w LTM
Spółka LTM jest jednym z liderów polskiego rynku dystrybucji systemów magazynowych. Oferujemy kompleksowe wsparcie w wyborze i montażu regałów przepływowych. Zapewniamy projekt magazynu, demontaż i skup starych regałów, a także fachowe doradztwo w zakresie doboru odpowiednich elementów systemów magazynowych dla zwiększenia efektywności pracy firmowego zaplecza.
Dostarczamy regały magazynowe klientom w całej Polsce, w tym w takich miastach jak Gdańsk, Gdynia, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Wrocław, Warszawa, Łódź.
W naszej ofercie znajdziesz regały przepływowe o wysokości od 1,8 m do 18 m, głębokości pola uzależnionej od wykorzystywanych palet oraz indywidualnie dobranym obciążeniu. Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu – doradcy LTM przygotują dla Ciebie wstępną, niezobowiązującą ofertę.
Zachęcamy również do lektury innych artykułów na naszym blogu, w których m.in. podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie regały do branży spożywczej, na czym polega prawidłowy montaż regałów oraz dlaczego warto przeprowadzać regularne przeglądy regałów magazynowych.