Regały magazynowe są stosunkowo prostymi konstrukcjami, zbudowanymi z kilku podstawowych elementów. Warto natomiast wiedzieć, że jakość każdej, nawet najdrobniejszej części, ma bezpośredni wpływ na trwałość regału, jak i bezpieczeństwo obsługujących go ludzi oraz składowanych na nim towarów. Czołowi producenci regałów przykładają ogromną wagę do prawidłowego doboru komponentów o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. I choć między regałami magazynowymi istnieją pewne różnice w budowie, zależne od rodzaju konstrukcji, to można wskazać kilka cech wspólnych. Sprawdź, z czego składa się regał magazynowy.
Słupy
Podstawowym elementem regału magazynowego są słupy, które stanowią jego pionową konstrukcję. Rodzaje słupów dopasowuje się pod kątem oczekiwanej nośności regału, jak również jego wysokości – będzie to determinować wybór towarów, jakie mogą być składowane na danej konstrukcji. U dołu każdego słupa znajduje się stopa, która umożliwia przytwierdzenie konstrukcji do podłoża.
Belka ukośna
Belka ukośna stanowi element łączący ze sobą słupy. Jej zadaniem jest usztywnienie i ustabilizowanie konstrukcji, a tym samym zwiększenie jej nośności.
Rama
Rama to nic innego, jak dwa słupy złączone ze sobą belkami ukośnymi. Z poszczególnych ram buduje się gotowe regały magazynowe już w miejscu ich docelowego montażu.
Belka nośna
Belka nośna to poziomy profil, który mocuje się bezpośrednio do ramy regału. Jest to element wsporczy dla półki regału lub palety (w przypadku regałów paletowych), mający kluczowy wpływ na nośność całej konstrukcji. Belka nośna zapewnia również wymaganą sztywność poziomą regału magazynowego.
Półki
Większość regałów magazynowych wyposaża się w półki, czyli po prostu w elementy osadzone na belkach nośnych, które służą do układania na nich konkretnych towarów. Można się spotkać z różnymi rodzajami półek. Najczęściej są to:
- Panele ocynkowane– takie panele układa się bezpośrednio na belkach nośnych, bez dodatkowych elementów mocujących. Stosujemy je w regałach przeznaczonych do składowania bardzo ciężkich towarów.
- Panele perforowane– najczęściej spotykane w wielopoziomowych systemach regałowych przeznaczonych do kompletacji. Panele perforowane zapewniają swobodny spływ wody, co jest ważne w sytuacji zagrożenia pożarem i konieczności uruchomienia systemu zraszaczy na terenie magazynu.
- Półki siatkowe– są to panele z siatki zgrzewanej, które dzięki mocowaniu do belek nośnych zwiększają sztywność całej konstrukcji regału.
- Półki z płyty wiórowej– uniwersalny wybór, ponieważ takie półki nadają się do składowania na nich wielu rodzajów towarów, o różnej masie własnej. Często stosuje się tutaj dodatkowe wzmocnienie w postaci trawersów, które zapobiegają odkształcaniu się płyty w trakcie użytkowania.
Trawersy
Trawersy to profile metalowe, które umieszcza się prostopadle do belek. Pełnią one funkcję dodatkowego podparcia dla składowanych towarów. Trawersy chronią półki przed odkształceniem, zwiększają stabilność regału, a w przypadku regałów paletowych chronią przed upadkiem towaru umieszczonego na palecie. Umożliwiają również odkładanie palet euro szerszym bokiem.
Usztywnienia
W celu usztywnienia konstrukcji regału stosuje się specjalne elementy mocowane do ram, które są wyposażone w śrubę rzymską.
Podkładki poziomujące
Jak sama nazwa wskazuje, są to podkładki służące do wypoziomowania regału na posadzce. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy montaż został przeprowadzony na nierównym podłożu.
Zabezpieczenia blokujące
Zabezpieczenia blokujące to elementy, które zapewniają dodatkową ochronę przed ryzykiem wysunięcia się belki regału ze słupa.
Oczywiście można wskazać więcej elementów regałów magazynowych, które stosuje się w zależności od potrzeb, rodzaju regału czy specyfiki obiektu magazynowego. Omówiliśmy tylko te najważniejsze, obecne w praktycznie każdym regale.
Wysokiej jakości regały magazynowe – zarówno nowe, jak i z drugiej ręki – zamówisz w LTM. Już teraz skontaktuj się z naszymi doradcami, aby otrzymać indywidualną, niezobowiązującą ofertę.
Sprawdź też, dlaczego warto zamówić regały magazynowe w LTM.